Infrastrukturni projekti
Od načrtovanja do obratovanjaJavno-zasebno partnerstvo (JZP) je oblika sodelovanja med javnim sektorjem (občino, državo) in zasebnim sektorjem (zasebnimi podjetji ali organizacijami) pri izvajanju - v našem primeru - infrastrukturnih projektov. Namen JZP je združiti prednosti in vire obeh sektorjev ter doseči boljšo učinkovitost, kakovost ali inovacije pri izvedbi projekta. V okviru JZP si javni sektor in zasebni sektor pogosto delita odgovornost za financiranje, izgradnjo, upravljanje in vzdrževanje projekta. Naša praksa so koncesijska razmerja tipa DBOT. Gre za model javno-zasebnega partnerstva, ki se uporablja za izvajanje in financiranje infrastrukturnih projektov. Kratica DBOT označuje "Design-Build-Operate-Transfer" (oblikovanje, gradnja, obratovanje, prenos). V skladu s tem modelom zasebno podjetje prevzame odgovornost za celoten življenjski cikel projekta, vključno s finančnim načrtovanjem, gradnjo, obratovanjem in vzdrževanjem, preden ga prenese nazaj v javno last.
Primeri dobrih praks
Vrtec Leseni škratVrtec Leseni škrat je primer dobre prakse javno-zasebnega partnerstva, ki kaže na to, da je možno funkcionalen, lepo oblikovan, lesen in stroškovno sprejemljiv objekt ob dobrem sodelovanju zgraditi v zadovoljstvo tako javnega kot zasebnega partnerja.
Prednosti sodelovanja z nami
Katere koristi vam javno-zasebno partnerstvo z nami prinaša?- Podizvajalec našega javno-zasebnega partnerstva je podjetje Lesoteka hiše, ki izdeluje po večini masivne lesene objekte, kar pomeni, da partner s takšnim projektom dobi masiven objekt najvišje bivanjske kakovosti.
- Parametrom gradbene fizike, med katere spadajo ustrezna osvetljenost, temperaturno ugodje, kvaliteta zraka, zagotavljanje požarne varnosti in zaščita pred hrupom, je ves čas gradnje namenjena posebna pozornost.
- Pri tej vrsti koncesijskega razmerja je stavba prvih 15 let v lasti zasebnika, ki jo mora tudi upravljati in vzdrževati. Prav zaradi dolge dobe je zasebniku v interesu, da sta gradnja in vgrajena oprema kvalitetni in energetsko učinkoviti.
- Po 15 letih profesionalnega upravljanja in vzdrževanja objekta, ki je nadzorovano z mesečnim in letnim poročanjem, prejme naročnik v last dobro vpeljan in zgledno vzdrževan objekt, ki bo še dolgo služil svojemu namenu.
Koncesijsko razmerje
Sinergija, ki vsem udeleženim prinaša večKoncesijsko razmerje se nanaša na obliko javno-zasebnega partnerstva, pri katerem javni organ (npr. vlada ali lokalna uprava) podeli zasebnemu podjetju koncesijo za izvajanje določenih storitev ali upravljanje določene infrastrukture. Koncesijsko razmerje običajno vključuje dodelitev posebnih pravic in obveznosti zasebnemu partnerju za določeno obdobje, v zameno pa partner izvaja storitve, prejme del prihodkov, plačila ali drugačno nadomestilo. V koncesijskem razmerju je ključno, da zasebni partner prevzame določena tveganja, kot so finančna tveganja, upravljanje, vzdrževanje ali operativna tveganja, medtem ko javni organ obdrži nadzor in regulativni okvir za zagotavljanje ustreznega delovanja storitev v javnem interesu. Konkretni pogoji in podrobnosti JZP in koncesijskih razmerij se lahko razlikujejo glede na državo, regijo ali specifične projekte. Pristojni organi in zakonodaja določajo postopke in smernice za sklenitev in izvajanje takšnih partnerstev.
Lesoteka inženiring d.o.o.
Podjetje za projektiranje in inženiringNaše reference
V obliki uspešnih javno-zasebnih partnerstev- Vrtec Leseni škrat, Šmartno pri Slovenj Gradcu
- Vrtec Škrat Bučko, Podgorje
- Vrtec Gozdni Škrat, Legen
Podpora in pomoč
Dokumenti, povezave in druge koristne vsebinePogosta vprašanja in odgovori
-
Katere vrste javno zasebnih partnerstev ponujamo?
-
Kakšna je prednost javno zasebnega partnerstva?
-
Za katere vrste stavb lahko sklenemo javno zasebno parnerstvo?
Kontaktne osebe
Za področje javno-zasebnih partnerstevPošljite nam sporočilo preko kontaktnega obrazca ali se obrnite neposredno na vodjo za področje javno-zasebnih partnerstev in inženiringa.
Javno-zasebna partnerstva izvaja podjetje Lesoteka inženiring d.o.o. Več o podjetju
Masivni leseni objekti
Lesoteka HišePoleg posameznih storitev znotraj nabora gozdarskih storitev, lastnikom gozdov nudimo kakovostno celostno rešitev upravljanja gozda na ključ. Storitev vključuje odkup, sečnjo in spravilo lesa, po dogovoru pa tudi širši nabor storitev za celostno upravljanje z vašim gozdom.
Druge storitve
Iz Lesotekine gozdno-lesne verigeOglejte si še druge rešitve primarne predelave, projektiranja in inženiringa, ki jih Skupina Lesoteka nudi in izvaja v okviru gozdno-lesne verige “Od gozda ... do hiše”.
Peleti Lesoteka
ENplus A1 kakovostPeleti Lesoteka ENplus A1 so bili v letu 2021 s strani Zveze potrošnikov Slovenije izbrani za najboljše pelete, narejene v Sloveniji. Tudi v letu 2022 smo potrdili svoj primat, ki ga ohranjamo vse do danes. Veliko, tako končnih kupcev, kot pravnih subjektov, s katerimi sodelujemo, prepoznava našo predanost in nesporno kakovost peletov, kar nam potrjujejo z izkazovanjem zaupanja.